Jump to content
Sunucu Açılışı Hk. Read more... ×
Sign in to follow this  
Inked

Topluluk Kuralları

Recommended Posts

16yj4D.png

KARAKTER KURALLARI

 • Birden fazla karaktere sahip olmak: Oyuncular aktif olarak sadece 1 karakter elinde bulundurabilir. Karakterlerin ölmesi durumunda ölüm raporlarıyla bildirilmemesi yine de bu kuralı geçerli sayar. Oyuncuların yeni bir karaktere geçmek istemesi halinde destek sistemi üzerinden yönetime bilgi vermeli ve mevcut karakterinin yasaklanmasını sağlamak zorundadır. Birden fazla karaktere sahip olan oyuncuların fark edilmesi durumunda tüm karakterleri yasaklanır ve forum hesaplarına bir uyarı bırakılır. Kuralın tekrarı halinde oyuncu ilgili Vinewood sunucusu ve forumundan tamamen uzaklaştırılır.
 • Karakter devri: Her oyuncu sadece kendisi için karakter yaratıp, oynayabilir. Bir başka oyuncunun karakterini devir alma, satın alma gibi durumlarda işlem bildirilmeli ve karakterin yasaklanması sağlanmalıdır. Kural ihlalinin tespiti durumunda her iki karakterde yasaklanır.
 • Karakter güvenliği: Her oyuncu kendi karakterinin güvenliğinden sorumludur. Şifre paylaşımları durumunda karakterler kalıcı olarak yasaklanır. Karakterinizin çalınması, soyulması v.b durumlarda yönetime talep oluşturamazsınız ve oluşturduğunuz taleplere yanıt verilmeyecektir.
 • Mal varlığı kaybı/karakter kurtarma: Geliştirici takımının getirdiği bir güncelleme, oyun modunun oluşturduğu teknik bir sorun nedeniyle oluşan kayıplar yönetime bildiri sağlanması sonrası geri alınabilir fakat mevcut mal varlığınızın en son 2 günlük ekran görüntülerini yönetime göndermelisiniz. Ekran görüntüsü bulunmayan mal varlıklarının geri iadesi sağlanmaz.

 

VINEWOOD HİZMET KURALLARI

 • Yönetici kararları: Yönetim tarafından verilen kararlar oyun ve forum kuralları destek alınarak verilmektedir. Buna bağlı olarak ceza süreleri, uygulanan cezanın biçimi gibi konularda yönetime karşı tepki gösterilmesi etik değil ve yasaktır.
 • Yönetime karşı tutum: Yönetim ekibi üyelerine oyunculara karşı gösterdiğiniz ortak nezaket kuralları dışında ekstra göstermenizi istediğimiz bir tavır bulunmuyor fakat bir yönetim üyesinin rol alanına ışınlanması, bir raporu yanıtlaması sırasında yönetim ekibinin oradaki yetkili kişi olduğunu kabul etmeli ve talimatlarını uygulamalı ayrıca ilgili yöneticinin problemi giderme amacıyla orada bulunduğunu unutmamalısınız.
 • Karakter başvuruları: Karakter başvurularında diğer oyuncuların karakter isimleri dışında, ünlü isimlerini, film karakterlerini, mistik isimleri, Arap isimlerini kullanmanız yasaktır.
 • Mal varlığı aktarımları: Karakterler arasında gerçekleşen mal varlığı aktarımlarının fark edilmesi durumunda kullanıcıların tümü, ilgili sunuculardan ve forumlardan yasaklanır. Haksız kazanç ve mal varlığı konusunda yönetim olarak oldukça titiz davranıyoruz.
 • Mal varlıklarının OOC kanallar üzerinden satılması: Bir üst kural tekrar geçerlidir ve kullanıcıların tamamı yasaklanır.
 • Irkçı, nefret, kin söylemleri ve ortak nezaket: Yönetim ekibi dahil, Vinewood hizmetlerinden yararlanan tüm topluluk üyeleri birer oyuncudur ve oyunculara saygı gösterilmelidir. Bir problem yaşamanız durumunda veya bir ihlale dayalı olarak çıkan tartışmalarda karşı tarafı kışkırtmak, ona karşı ağır kelimeler kullanmak, tahrik edici davranışlar sergilemek ve neredeyse tüm ortak nezaket kurallarını hiçe sayarak hareketlerde bulunmak yasaklanmanıza ve tekrar servisleri kullanamayacağınız anlamına gelir. Ortak nezaket ve sağ duyu yönetim için oldukça önemli ve huzurun istikrarlı yürüyebilmesi için en önemli unsurdur.
 • Reklam: Forum ve oyun içerisinde OOC kanalları kullanarak herhangi bir platform vs. reklam yapmak yasaktır.

 

MARKET / SATIN ALMA KURALLARI

 • İsim değişikliği hakları: İsim değişiklikleri karakter mal varlığınızı kaybetmemeniz ve tekrar zor bir başlangıç yapmamanız için size tanınan bir haktır fakat bunun suistimal edilmemesi için gerekli önlemler almak zorundayız. Karakterlerin CK olması durumunda isim değişikliği göndermesi yasaktır. Bununla birlikte polis tarafından aranıyorsanız bir hafta süre geçmediği sürece tekrar isim değişikliği talebinde bulunamazsınız. Roller dahilinde karakterinize dava açılması durumunda, soruşturma olması durumunda ceza yaptırımı uygulanmadığı sürece isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.
 • Satın alımların onaylanması: Market üzerinde yer alan ürünlerin satın alma sürecinde karşınıza gelen pencereler üzerinden sizi yönlendiriyoruz. Bu yönlendirmeler doğru takip ettiğinizden emin olduktan sonra tek yapmanız gereken satın alımlarınızın onaylanmasını beklemek. Yönetime alımlarla ilgili teknik bir problem yaşamadığınız sürece, satın alımların onaylanmasını talep eden destek biletleri göndermeniz işlem sürecini hızlandırmayacak aksine yavaşlatacaktır (Satın alımların tamamı bağış olarak kabul edilir ve Vinewood Topluluğunun gelişmesi için bir destektir).

 

GENEL / OYUN KURALLARI

 • Non-RP: Rol dışında yer alan, rol huzurunu bozan her türlü hareket Non-RP ihlali altında değerlendirilir.
 • Karşı tarafı çaresiz bıraktıracak roller: Rol bilgisiyle her iki tarafında zekasını kullanarak birbirini alt edebileceği bir rol kalitesi istiyoruz. Bu nedenle karakterleri yerden yere vurarak, kimyasal ilaçlar ve teçhizatlar kullanarak (yalan şırıngaları, yalan makinesi) kendi talebinizde olan rol planlamasına çekmeye çalışmanız, kişiyi zorlamanız etik değil ve yasaktır.
 • Üzerinizde olan ekipmanlar: Üzerinizde mevcut olan ekipmanları üzerinizde değilmiş gibi gösteremez, üzerinizde olmayan ekipmanları üzerinizde varmış gibi gösteremezsiniz. Üzerinizde silahla polise yakalanmanız durumunda silahı eve bıraktığınızı belirtiyorsanız yine de role uymalı ve silahı teslim etmelisiniz. Elinizde ekran görüntüsü olmadığı sürece materyallerinizi yokmuş gibi gösteremezsiniz.
 • Üçüncü parti yazılım/hile/bug abuse: Üçüncü parti yazılımlar, hile yazılımları, exploitler v.b kullanımlar ile diğer oyuncuların önüne geçmek, oyun modunun stabil halini bozmaya çalışmak yasaktır ve tespiti halinde kara listeye ismi eklenerek ilgili oyuncu yasaklanır. Bu yazılımlarla oyun modunu hatalara sokmak, oyun modunun çalışmasını durdurmak, sunucunun işlevlerini öldürmeye çalışmak yasaktır.
 • Metagame, IC/OOC Mixing: İhlallerle bir rolün akışını değiştirmeniz ve bunun tespit edilmesi durumunda ciddi ceza alırsınız. OOC hiçbir bilgiyi IC kullanamaz, IC öğrendiğiniz bir bilgiyi OOC aktaramazsınız.
 • Sürekli Roleplay: Her ne olursa olsun, oyuna giriş yaptığınız andan itibaren role başladığınız varsayılır. Rollerin ortasında AFK kalmanız, sokak köşelerinde AFK kalmanız olası bir saldırı almanız durumunda sizi dezavantajlı konuma alacaktır. Hiçbir role OOC kanalları üzerinden rol sırasında itiraz edemez, rol akışını bölemezsiniz. İtirazlarınızın olması durumunda yine de rolü tamamlamalı ve sonrasında şikayetinizi oluşturmalısınız.
 • Araç kullanımı: Araçları sağa sola savurarak kullanma, kaldırımları kullanma, aktif rol bölgeleri üzerinde drift, lastik yakma gibi hamlelerde bulunmak OOC olarak yasaktır. Bununla birlikte bir kovalamaca rolü sırasında aracınızın takla atması ve tekrar toparlanması, sağa sola çarpması durumunda da kaza rolü yapmak zorundasınız.
 • Silah kullanımı: Beş ve üstü kişi tarafından saldırı almadığınız sürece her ne olursa olsun silah kullanmadan önce emote kullanmalısınız. Bunun dışında uzun namlulu, kısa ve hafif makineli tüfeklerin kayışlarla taşınması, bel ve pantolonlara yerleştirilmesi yasaktır.
 • Powergame: Bir karakterin yapamayacağı her hareketin gerçekleştirilmesi bu ihlali oluşturur. Yapamayacağınız hareketlerde bulunmak, karşı tarafı rol sırasında role yanıt veremeyeceği şekilde bırakmak, devlet kurumları ve binaları çevresinde ve içerisinde gerçekte yapamayacağınız hareketleri yapmaya çalışmak yasaktır ve ceza süreleri uzun olabilir.
 • Deathmatch: Rolsüz herhangi bir saldırıda bulunmak yasaktır ve ceza süreleri uzun olabilir.
 • Revenge Kill: Ölmeniz durumunda sizi öldüren oyuncuya kalkarak tekrar saldırmanız yasaktır. Ölen her karakter 6 saat boyunca "yaralı rolü" yapmak zorundadır ve bu süreç içerisinde tekrar bir saldırı gerçekleştiremez. Herhangi bir PK mantığı yoktur bu nedenle PK olan oyuncuların hafıza rolleri yapmasına gerek yoktur.
 • Brawl: Brawl rolleri sırasında yere düştükten sonra tekrar kalkmak, kazanan tarafta olsanız dahi yasaktır ve her iki tarafta bu rollere uymak zorundadır. Bununla birlikte brawl sırasında herhangi bir ateşli silah kullanmak ve bölgeye drive-by gerçekleştirmek yasaktır (Sopa, bıçak, kürek vb materyaller kullanılabilir).
 • Drive-By: Sürücü koltuğunda yer alan oyuncunun silahlı ateş kullanması yasaktır.
 • Zıplayarak mesafe kaydetme: GTASA tabanlı bu hatayı kullanarak şehrin bir ucundan bir ucunu turlamak farkedilmeniz durumunda ceza almanıza sebep olur.
 • Car Ramming: Araçları birbirine çarpmanız durumunda buna bağlı rol yapmak zorundasınız. Aracınız patlayana kadar sağa-sola araçla vurmak, araçla insanların üzerine çıkmak ve ölmelerini sağlamak gibi hareketler yasaktır.
 • Car-Surfing: Farkedilmesi durumunda ciddi ceza süresi uygulanır.
 • Karakter ölümü / CK: Karakteriniz çeşitli sebeplerden ölebilir ve buna hastalıklarda dahildir. Bir karakterin CK olabilmesi için en az seviye 3 olması gereklidir. Karakterinizin başka bir oyuncu tarafından CK ediliyor olması durumunda izin hakkı maalesef sizin elinizde değil yöneticinin elindedir. Yönetici izni dışında kaçırılmanız durumunda karşı tarafa karşı korku rollerini fazlasıyla yapmalı ve onların taleplerini yerine getirmelisiniz. Korku rollerinin yeterli süre yapılmaması, alaycı hareketlerin devam edilmesi durumunda karşı taraf ekran görüntüleri alarak bir sonraki rol için CK izni talebinde bulunabilir.
 • Güvenli bölge: Devlet binaları, legal işletmelerin içi ve çevresi dışında güvenli bölge bulunmamaktadır.
 • IC/OOC dolandırıcılık: Rol ve rol dışında dolandırıcılık eylemlerinin tümü yasaktır. Mağdur kişinin herhangi bir hak talebinde bulunabilmesi için ekran görüntüleri alarak ilgili oyuncuyu şikayet etmesi gerekmektedir.
 • Soygun: Soygun rollerinin yapılabilmesi için soyulacak işletme hakkında izin alınması gerekmektedir. Soygun rollerini yapacak kişi minimum 4 kişi olmalı ve 4 kişinin her biri minimum 5 seviye olmalıdır. İşletmenin soyulmaya başlamasıyla birlikte içeride minimum 1 dakika durulmalı ve sonrasında polise ihbar verilmeli. Polise ihbar verilmesiyle birlikte oyuncular 15 saniye daha durmalıdır, sonrasında çıkış yapabilirler.
 • Gasp: Gasp rollerinde karşı tarafın üstünde bulunan mevcut miktarın 10/1'ini alabilirsiniz. Yani bu $100.000 miktardan $10.000 alabileceğiniz anlamına gelir. Gasp rolü yapacak kişinin minimum seviyesi 3 karşı tarafında minimum 3 seviye olması gerekmektedir.
 • Haraç: Legal işletmelere baskı yaparak haraç rollerine girişmek yasaktır.
 • Fidye: Kaçırılan kişi devlet kurumu üyesi olmadığı sürece fidye rollerinde maksimum $5.000 talep edebilirsiniz.
 • Kalıcı hasarlar: Karşı tarafın izni alınmadığı sürece kalıcı hasar oluşturabilecek rollerde bulunmak yasaktır.
 • Cinsel taciz / tecavüz: Karşı tarafın izni alınmadığı sürece bu tip rollerde bulunmak yasaktır.

 

OLUŞUM KURALLARI

 • Oluşum üyesi gibi davranmak: Başvurusu açılmamış herhangi bir oluşumun üyesi gibi davranamaz, rollerini yapamazsınız. Eğer bir oluşumun üyesi olmadan başka bir oluşumun çatışmalarına, adam kaçırma gibi faaliyetlerine katılırsanız ciddi ceza süreleri alırsınız.
 • Gelişim süreci: Büyük bir cartel, cosa nostra, iyi yapılanmış suç örgütleri ve suç imparatorlukları kurarak rollerinize başlamanız yasaktır. Her oluşum çete, ufak çaplı örgüt olarak rollerine başlar ve roller sırasında gösterdiği performansa göre gelişim sürecinde yönetim tarafından desteklenerek büyütülür ve zamanla kendisine ait bir imparatorluk kurabilir.
 • Gerçekte var olan organizasyon isimleri: Los Santos'a ait, San Andreas kurgusunda oluşumlar üretmenizi bekliyoruz. Bu nedenle gerçek ismi taşıyan oluşumların isimlerini taşımanız yasaktır.
 • Oluşum liderleri: Oluşum liderlerine her ne olursa olsun, karşı tarafta onaylı bir oluşum olsa dahi diğer oluşumların üyeleri tarafından rollerde saygı duyulmalıdır. Oluşum liderlerini aşağılayıcı, komik duruma düşürecek roller sergilemek, onurlarını kıracak hareketlerde bulunmak CK hakkınızı oluşum liderlerinin eline verecektir.
 • Oluşumların yönetim tarafından kapatılması: Oluşumların kurallar listesini takip etmemesi ve roller dahilinde mantıksız hareketlerde bulunarak kaos eylemlerinde bulunması durumunda oluşumları IC ve OOC yönetim tarafından kapatılabilir.
 • Onaylı oluşum bölgeleri: Oluşumlar gelişim sürecini izlerken bir süre yönetim tarafından izlenir ve gösterdikleri rol performansına göre destek görürler. Bu sürecin sonunda oluşumların onaylı bir bölge hakkını elde etmesi durumunda takip etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır. Oluşumlar kendilerine ait bir bölge üzerinde başka bir oluşuma bölge hakkı veremezler.
 • Onaylı oluşum bölgelerine saldırıda bulunmak: Onaylı bir oluşumun bölgesine saldırıda bulunmanız için karşı taraftan en az üç kişinin açık olması gerekmektedir. Onaysız bir oluşum, onaylı bir oluşumun bölgesine saldırıda bulunamaz, adam kaçırma faaliyetlerine girişemez. Onaylı oluşumlar kendi bölgeleri üzerinde mevcut güç olarak kabul edilir ve bölgelerine saygı duyulması beklenir. Saldırı gerçekleştirecek diğer onaylı oluşumlar en az 5 kişi ile saldırı gerçekleştirmeli ve bunu kendi başına yapmalıdır. İki onaylı oluşumun birleşerek diğer bir onaylı oluşumun bölgesine saldırı düzenlemesi yasaktır. Bir onaylı oluşum diğer bir onaylı oluşumun bölgesine 6 saatte bir saldırı gerçekleştirebilir. Saldırı durumunda karakterlerin ölmesi durumunda 6 saat yaralı rolü her iki taraf içinde geçerlidir ve o kişilerin tekrar saldırılarda bulunması yasaktır. Saldırı sonrasında saldırıyı gerçekleştiren grup oluşumun bölgesinde maksimum 5 dakika kalabilir ve bölge içerisinden oluşum liderleri dahil sadece 1 kişiyi kaçırabilir.
 • Kaçırma/kaçırılma kuralları: Brawl rolleri sonrasında yere düşen kişileri kaçırmak yasaktır. Bir oyuncuyu kaçırabilmeniz için geçerli bir sebebe ihtiyacınız bulunuyor. Sebepsiz kaçırılan oyuncuları talep etmeleri durumunda salmanız gerekmektedir. Kaçırılan kişiyi CK etme talebinizin olması durumunda geçerli bir mazeretiniz bulunuyorsa yönetimden CK izni talebinde bulunmalısınız. Kaçırdığınız kişi eğer korku rolleri göstermiyorsa ekran görüntülerini almalı ve sonrasında yönetimden destek alarak CK rollerini gerçekleştirebilirsiniz. Kaçırılan bir oyuncu maksimum 2 saat tutsak halinde tutulabilir sonrasında bırakılmalıdır. Kaçırma rolleri sırasında karşı tarafın mal varlığını size vereceğini vaat eden sözleşmeler imzalatılması durumunda karşı tarafın maksimum mal var lığının 10/1'ini alabilirsiniz. Bir kişiyi bir gün içerisinde maksimum bir defa kaçırabilirsiniz.
 • Toplantı kuralları: Toplantılar içerisinde yönetim izni alınmadan tuzak rolleri gerçekleştirilemez.
 • İllegal oluşumların polise sığınması: Herhangi bir yönetim konsept karakterinin size ulaşmaması dahilinde polisle herhangi bir rol yapamazsınız. İllegal oluşumların saldırılar sonrasında polisi araması, polisler üzerinden kuvvet oluşturması ve onları yönlendirmesi yasaktır. Polisleri çağırabilmeniz için, hırsızlık mağduru olmanız, trafik kazasına uğramanız gibi basit eylemlerin olması gerekmektedir.
 • Polise karşı kurallar: Onaylı bir oluşum bölgesine sahip olmanız durumunda polislere karşı korku rolleri göstermeniz gerekmemektedir. Bunun dışında polislere denk gelmeniz durumunda onlara karşı korku rolü veya saygı rolleri göstermeniz gerekmektedir.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×